Zdziłowice - Forum WsiNOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » RÓŻNE » SONDAŻ CBOS:W POLSCE PRZYBYWA PRZECIWNIKÓW ABORCJI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Sondaż CBOS:w Polsce przybywa przeciwników aborcji

  
azot
15.10.2009 18:23:10
Grupa: Użytkownik

Posty: 12 #341703
Od: 2009-10-2
Według ostatniego sondażu CBOS około dwie trzecie Polaków nie chce, by prawo pozwalało kobiecie usunąć ciążę, gdy trudno jej będzie wychować dziecko.

Testem na opinię dotyczącą przerywania ciąży jest na całym świecie odpowiedź na pytanie, czy aborcja powinna być prawnie dopuszczalna, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej albo po prostu nie chce mieć dziecka. Od początku lat 90. nasze poglądy się nie zmieniały, np. tyle samo Polaków dopuszczało, co odrzucało aborcję z tych powodów.

Nie zmienia się akceptacja dla przerywania ciąży w dramatycznych okolicznościach opisanych w ustawie z 1993 r. Nawet w grupie najsilniej wierzących dwie trzecie akceptuje prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest życie matki, a ponad połowa, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Ostatnie pomysły całkowitego zakazu aborcji, nad czym - po liście abp. Michalika do marszałka Sejmu - pracują już posłowie głównie z LPR, nie zyskałyby zatem szerszej aprobaty.

Zmianę widać na poziomie ogólnych deklaracji. W 1997 r. 65 proc. Polaków uważało, że „kobieta, jeśli tak zdecyduje, powinna mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży" (bez precyzowania warunków), dziś tak sądzi tylko 44 proc.

Socjolog Mirosława Grabowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy utrzymujące się przyzwolenie na przerywanie ciąży w przypadkach opisanych w ustawie.

- Ludzie lubią być w zgodzie z prawem - uważa socjolog. - Ale nawet tutaj przyzwolenie zmalało. Widać efekt debat nad ustawą o aborcji. Do ludzi dotarły argumenty duchownych i świeckich, że najważniejsza jest ochrona życia poczętego, że można zabić poczęte już życie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Sondaż CBOS to kolejny dowód, że w ostatnim roku roku wezbrała w Polsce - przynajmniej w deklaracjach - fala rygoryzmu moralnego zgodnego z nauką Kościoła. Postawa wobec aborcji wyróżnia nas wśród europejskich sąsiadów. W niedawnych badaniach Gazety Wyborczej okazało się np., że aż 67 proc. Niemców i tylko 21 proc. Polaków oczekuje od papieża Benedykta XVI złagodzenia kościelnego zakazu aborcji.
  
Electra06.07.2022 18:28:37
poziom 5

oczka
  
admin
09.11.2009 16:55:17
poziom 5

Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Ivany

Posty: 473 #359859
Od: 2008-10-1
Czy można przeżyć aborcję? Giannie Jessen się udało. Nie bez uszczerbku na zdrowiu, ale jest szczęśliwa, że żyje i może działać w obronie milionów dzieci, którym się nie udaje.


http://www.pro-life.org.pl/

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » RÓŻNE » SONDAŻ CBOS:W POLSCE PRZYBYWA PRZECIWNIKÓW ABORCJI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny